Меню

Медичне страхування: законодавчі перегони у Верховній Раді

Категорія: Актуальні теми
26-07-2016
617

14 липня депутати України Людмила Денісова, Максим Поляков, Ірина Єфремова — члени депутатської фракції Політичної партії «Народний фронт», Андрій Шипко, член депутатської групи «Партія «Відродження», та Борислав Розенблат, член депутатської фракції Партії «Блок Петра Порошенка» зареєстрували у Верховній Раді законопроект «Про загальнообов`язкове соціальне медичне страхування в Україні» № 4981.  18 липня народний депутат України Олег Мусій зареєстрував альтернативний проект Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне медичне страхування» № 4981-1, повідомляє Аптека. ua.

У разі прийняття одного із законопроектів, він набуває чинності у 2018 році. У разі запровадження норм, які передбачені законопроектами, виникне необхідність реформування приписів Бюджетного, Податкового Кодексів, Законів України «Про обов’язкове державне соціальне страхування», «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та інші. Разом із Основними законопроектами, вже були зареєстровані проекти про внесення змін до деяких з перелічених актів.

Законопроекти дещо відрізняються за своїм змістом. Так, наприклад, проект № 4981-1 передбачає ширше коло осіб, на яких розповсюджується дія норм про такий вид страхуванням – 16 суб`єктів. У законопроекті № 4981 таких суб`єктів передбачено 13. Також відрізняється коло страхувальників. У законопроекті №4981 до того ж встановлено коло осіб, які правомочні провадити таку страхову діяльність.

Дія закону передбачає створення Фонду гарантування загальнообов`язкового соціального медичного страхування або альтернативний варіант – Фонд медичного страхування України та регулюється питання щодо служби асистансу (організація сервісного обслуговування). Також у Законопроекті Олега Мусія передбачається створення Наглядової Ради – спеціально уповноваженого контролюючого органу.

Законопроектом № 4981-1 також встановлюються види медичної допомоги, які будуть фінансуватись державою. Такі види допомоги визначатимуться окремим законом, який щорічно прийматиметься одночасно з прийняттям законів про Державний бюджет України та про визначення розміру страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

До видів медичної допомоги, яка фінансуватиметься, буде належати: медична допомога у зв’язку з хворобою, індивідуальною профілактикою хвороб, травм, отруєнь та інших розладів здоров’я, запобіганням загостренню захворювань, переходом гострих хвороб чи інших розладів здоров’я у хронічну чи більш тяжку стадію та плануванням сім’ї; медична допомога у зв’язку з вагітністю, пологами та їх наслідками; послуги з видачі в установленому законодавством порядку відповідних медичних документів.

До того ж, у законопроекті № 4981 передбачається Програма загальнообов`язкового медичного соціального страхування, яка встановлює сукупність гарантій та вимог до надання громадянам безоплатної медичної допомоги (медичних послуг) та її оплати за рахунок страхових виплат за договорами загальнообов’язкового соціального медичного страхування.

Обидва законопроекти включають у себе розділ про відповідальність за порушення вимог щодо загальнообов`язкового соціального медичного страхування згідно із законодавством.

Врегулювання інституту медичного страхування стане для України інноваційним кроком, але потребуватиме суттєвих змін та нововведень в чинному законодавстві. Варто зазначити, що вже були спроби встановлення актів, які б регламентували зазначене питання, але вони так і не були прийняті.

"СЛІД НЕГАЙНО ЗАКІНЧИТИ ЦІ БУРШТИНОВІ ВІЙНИ, ЩОБ НЕ СТРАЖДАЛИ ЛЮДИ"

Борислав Розенблат
(народный депутат Украины)